Podstawowe elementy wyposażenia hal sportowych

Podstawowe elementy wyposażenia hal sportowych

Podstawowe elementy wyposażenia hal sportowych

Hala sportowa to budynek o zwartej formie konstrukcyjnej lub osobne pomieszczenie, wykorzystywane w celach sportowo-widowiskowych. Składa się z powierzchni, przeznaczonej do wykonywania ćwiczeń fizycznych i treningów oraz przeprowadzania zawodów sportowych, a także z wydzielonej widowni z miejscami siedzącymi. Zaplecze hali sportowej powinno być wyposażone w funkcjonalny węzeł sanitarno-gastronomiczny. Hala sportowa musi posiadać odpowiedni sprzęt oraz spełniać niezbędne normy bezpieczeństwa.

Siatki, bandy i materace ochronne

Wyposażenie hali sportowej musi przede wszystkim uwzględniać elementy zabezpieczające i ochronne. Należą do nich bandy ochronne, które wykonane są z epoksydu lub akrylu i umożliwiają stworzenie zamkniętej przestrzeni wokół boiska. System ich montażu jest modułowy, dlatego obszar ochronny może mieć niemal dowolne wymiary. Siatki zabezpieczające i ochronne najczęściej wykonywane są z polipropylenu i posiadają konstrukcję sznurkową. Można ich używać w funkcji kotar grodzących, zabezpieczenia okien czy piłkochwytów. Z kolei materace ochronne stanowią osłonę ścian i naroży hali sportowej. Można nimi również zabezpieczać takie powierzchnie, jak słupy czy krawędzie. Zwiększają bezpieczeństwo ćwiczących i minimalizują ryzyko kontuzji. Ich pokrycie wykonywane jest z odpornych materiałów PCV, a wypełnienie stanowi lekka pianka poliuretanowa. Obok kotar grodzących warto się również zastanowić nad panelami akustycznymi. Ważne są także wykładziny ochronne, zabezpieczające powierzchnię hali podczas imprez publicznych.
.
Niezbędny sprzęt sportowy
.
Hala sportowa powinna również zostać wyposażona w niezbędny sprzęt gimnastyczny, konieczny do uprawiania różnych dyscyplin sportowych. Kosze do koszykówki, siatki do siatkówki oraz bramki do piłki nożnej i ręcznej to absolutne must have każdej hali sportowej. Nie powinno także zabraknąć piłek treningowych i materacy gimnastycznych oraz sprzętu pomocniczego, takiego jak szyny jezdne do zawieszania kółek gimnastycznych, wsporników do mocowania liny czy drabinek przyściennych. Warto również pamiętać o wolnostojących drążkach gimnastycznych. Doskonałym dopełnieniem będą słupki do tenisa ziemnego i stojaki do badmintona, stałe poręcze baletowe i korekcyjne, stół do tenisa stołowego, bramki do unihokeja, kozioł, odskocznia gimnastyczna i płotki lekkoatletyczne. Konieczne będzie także zainstalowanie multimedialnej tablicy wyników. W przypadku hal, na których odbywają się imprezy kulturalne należy pamiętać o uchwytach oświetleniowych, odpowiednim nagłośnieniu oraz mobilnych podestach scenicznych. Przydatne mogą okazać się także uchwyty magazynowe, wózki transportowe i metalowe regały do przechowywania drobnego sprzętu.