Trybuny sportowe - nie mniej ważne niż boisko

Trybuny sportowe - nie mniej ważne niż boisko

Oglądanie zmagań sportowców to niekiedy świetna rozrywka oraz ważne wydarzenie dla niejednego kibica. Powszechnie wiadomo, że bez boiska nie odbyłyby się mecze z różnych dyscyplin sportowych, ale co by się stało, gdyby w otoczeniu tego boiska zabrakło trybun i ławek dla widzów?

Proces kibicowania był znany już w czasach Starożytnego Rzymu i Grecji - w Koloseum znajdowała się kilkudziesięciotysięczna widownia, a w Olimpii wśród trybun przebiegał kanał, z którego widzowie mogli napić się wody. 

Obecnie kibicowanie to nie tylko emocje wyrażane na meczu. To również prowadzenie szczegółowych statystyk czy chęć poznawania historii ulubionego klubu lub sportowca. Istotną rolę odgrywają ci, którzy przebywając na widowni, zawsze wspierają jednostkę lub drużynę - bez względu na to, czy odnosi sukcesy, czy porażki.

O trybunach w przepisach

Istotę trybun sportowych podkreśla to, że informacje o nich można znaleźć w wielu normach i uchwałach dotyczących bezpieczeństwa, a także w przepisach i dokumentacjach największych sportowych związków czy stowarzyszeń, takich jak FIFA, UEFA czy PZPN w Polsce. Wytyczne Polskiego Związku Piłki Nożnej dotyczące infrastruktury stadionowej zawierają dobre praktyki i wskazówki co do lokalizacji trybun - tak, żeby komfort odczuwali zarówno kibice, jak i prasa czy członkowie strefy VIP. Wskazuje się minimalną przestrzeń dla każdej osoby siedzącej, szerokość wolnego przejścia między rzędami czy maksymalną liczbę siedzeń w danym rzędzie.

Fundamenty kibicowania leżą w psychologii, a widzowie często tworzą wspólnotę, która dodaje energii sportowcom i ulubionym drużynom. Zapewnienie kibicom wygodnego miejsca do wspólnego dopingowania to klucz do organizacji niemalże każdej imprezy sportowej.